Antybakteryjny żel do rąk – co to jest, z czego się składa i kiedy używać?

Antybakteryjny żel do rąk to właściwie żadna nowość – tego typu produkty są dostępne na rynku już od dawna. Jednak, w obliczu wydarzeń, jakie mają miejsce od kilku miesięcy, popularność żelów antybakteryjnych zdecydowanie wzrosła. Kiedy ryzyko zakażenia różnego rodzaju bakteriami i wirusami jest tak duże, płyn antybakteryjny do rąk to jedna z tych rzeczy, obok smartfonu i portfela, którą zawsze mamy przy sobie. Czym tak właściwie jest żel do rąk antybakteryjny, co wchodzi w jego skład i w jakich sytuacjach warto stosować żel do mycia rąk bez użycia wody?

Czym jest żel do rąk antybakteryjny?

Co to jest antybakteryjny żel do rąk i dlaczego jest on tak popularny? Płyn antybakteryjny do rąk jest to specjalistyczny preparat przeznaczony do dezynfekcji dłoni, zawsze i wszędzie tam, gdzie nie możemy skorzystać z wody i mydła. W związku z tym, jest on swego rodzaju alternatywą dla mycia dłoni tradycyjną metodą. Stąd też, jeśli tylko wychodzimy z domu, warto mieć w kieszeni/torebce właśnie żel do rąk antybakteryjny, który pozwoli nam utrzymać prawidłową higienę, a być może i uniknąć zakażenia wirusami/bakteriami. Żel do mycia rąk bez użycia wody w szczególności zdaje egzamin na co dzień – podczas zakupów, wizyty u lekarza, w szkole, w pracy, na spacerze, a także podczas podróży pociągiem, samolotem, autokarem i na wakacjach, gdy często się przemieszczamy, przez co mamy utrudniony dostęp do wody i mydła.

Jakie substancje zawiera płyn antybakteryjny do rąk?

Antybakteryjny żel do rąk to produkt o dość szczególnym, jasno określonym składzie. W głównej mierze składa się bowiem z alkoholu, który likwiduje bakterie, wirusy i inne drobnoustroje z powierzchni skóry tak samo skutecznie, jak mydło z wodą – ni mniej, ni więcej. Warunek jest jednak taki, że płyn antybakteryjny do rąk musi zawierać w swym składzie przynajmniej 60%, a najlepiej około 70% alkoholu etylowego i izopropylowego. Im stężenie alkoholu w żelu do rąk antybakteryjnym wyższe, tym skuteczniejszego jego działanie, a więc większa pewność, że usuwa wszystkie wirusy/bakterie. Niestety, to niesie za sobą pewne konsekwencje. Żele antybakteryjne, zwłaszcza stosowane regularnie podrażniają skórę dłoni. W związku z tym, spośród dostępnych na rynku, należy wybierać te żele do mycia rąk bez użycia wody, które zawierają preparaty łagodzące, zapobiegające wysuszaniu i pękaniu skóry, takie, jak żel aloesowy, gliceryna, panthenol.

Żel do mycia rąk bez użycia wody

Kiedy warto używać antybakteryjnego żelu do rąk? Otóż, zawsze wtedy, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła, a dla odpowiedniej higieny i zdrowia musimy wyczyścić ręce, warto skorzystać z strong>żelu do mycia rąk bez użycia wody. Musimy jednak pamiętać o tym, że istotny jest czas takiego mycia rąk, czyli w tym przypadku rozprowadzania preparatu po dłoniach. Aby dokładnie umyć ręce przy pomocy płynu antybakteryjnego do rąk potrzebujemy około 30-60 sekund.

Menu