Co jest skuteczniejsze – ozonowanie czy odgrzybianie klimatyzacji?

W dzisiejszych czasach właściwie każdy samochód w standardzie jest wyposażony w klimatyzację, która przynosi ulgę zwłaszcza w czasie gorących, letnich dni. Poza tym, klimatyzacja obowiązkowo znajduje się w pomieszczeniach biurowych, sklepach, lokalach usługowych. Co więcej, wiele osób decyduje się na jej montaż również w domach i mieszkaniach prywatnych. Niezależnie od tego, czy urządzenie chłodzące jest zainstalowane w pojeździe, czy w budynku, nie wolno nam zapominać o regularnym jego odgrzybianiu. Do wyboru mamy dwie popularne opcje, a mianowicie odkażanie klimatyzacji ozonem, czyli przy użyciu nowoczesnych ozonatorów lub chemiczne czyszczenie klimatyzacji. Co jest skuteczniejsze – ozonowanie czy odgrzybianie klimatyzacji odpowiednimi detergentami?

Odkażanie klimatyzacji ozonem

Każdy, kto posiada w samochodzie/miejscu pracy/mieszkaniu klimatyzację i nie chce odczuć z powodu jej użytkowania żadnych nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, musi zadbać o systematyczne jej odgrzybianie. Jednak, który z dwóch popularnych sposobów wybrać – ozonowanie czy odgrzybianie klimatyzacji, czyli generator ozonu czy środki chemiczne? Co jest skuteczniejsze? Przed wszystkim trzeba wiedzieć, że odkażanie klimatyzacji ozonem jest w pełni bezpieczne dla ludzi, oczywiście pod warunkiem, że nie przebywamy w pomieszczeniu w czasie ozonowania. Taki zabieg możemy przeprowadzić samodzielnie, o ile wcześniej zaopatrzymy się w stosowny sprzęt lub zlecić specjalistycznej firmie. Ozonatory nie tylko zapewniają wysoką skuteczność czyszczenia i odgrzybiania oraz usuwają pleśń, bakterie i wirusy, ale też odświeżają zapach. Warto również nadmienić, że ozon generowany przez ozonatory jest gazem występującym naturalnie w atmosferze. Wobec tego odkażanie klimatyzacji ozonem nie jest szkodliwe dla środowiska. Natomiast, jak to jest z chemicznym czyszczeniem klimatyzacji i co jest skuteczniejsze – ozonowanie czy odgrzybianie klimatyzacji?

Chemiczne czyszczenie klimatyzacji

Odkażanie klimatyzacji ozonem nie bez przyczyny stało się tak popularne. Niemniej, warto również rozważyć chemiczne czyszczenie klimatyzacji. W tym celu stosuje się specjalistyczne preparaty, dostępne w większości w formie aerozolu. Zawierają one specjalną kompozycję środków chemicznych, które usuwają z klimatyzacji grzyby, pleśń, bakterie i inne drobnoustroje. Niestety, przez to nie sposób nazwać ich ekologicznymi. Niemniej, zarówno odkażanie klimatyzacji ozonem, jak i chemiczne odkażanie klimatyzacji jest równie skuteczne, oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy wysokiej jakości produkty. Z pewnością, raz do roku nie zaszkodzi odgrzybić klimatyzacji na oba sposoby – najpierw czyszcząc ją przy pomocy aerozolu, następnie ozonując.

Menu