Co kupić do dezynfekcji powietrza – ozonator czy oczyszczacz powietrza?

W dzisiejszych czasach, gdy borykamy się z tak ogromnym zanieczyszczeniem powietrza, a także wód i gleb, a tym bardziej obecnie, w dobie koronawirusa, dezynfekcja powietrza, a więc i pomieszczeń, powierzchni, przedmiotów jest (a przynajmniej powinna być) standardem. I tak też coraz więcej firm, zakładów pracy, lokali usługowych oraz osób prywatnych zaczyna dostrzegać potrzebę korzystania z nowoczesnych sprzętów, jakimi są urządzenia do ozonowania pomieszczeń (generatory ozonu lub po prostu ozonatory) oraz urządzenia do oczyszczania powietrza (oczyszczacze powietrza). Jednak, które wybrać ostatecznie? Czym się one od siebie różnią, jakie zastosowanie i gdzie znajdują? Co kupić do dezynfekcji powietrza do domu, biura, gabinetu (lekarskiego, kosmetycznego, fryzjerskiego itd.) warsztatu, fabryki – ozonator czy oczyszczacz powietrza?

Dezynfekcja powietrza

Współcześnie, gdy powietrze jest mocno zanieczyszczone, chociażby przez smog, kurz, pyłki roślin wywołujące u wielu ludzi reakcje alergiczne, a w dodatku obecne są w nim tak szkodliwe dla ludzkiego zdrowia bakterie, wirusy, grzyby, pleśń i inne drobnoustroje, dezynfekcja powietrza to już nie tylko możliwość, ale wręcz konieczność. Chcąc uniknąć przykrych skutków na tle zdrowotnym i/lub samopoczucia, a w przypadku prowadzenia firmy również uchronić swoich pracowników i klientów przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą przebywanie w pomieszczeniach, a w których powietrze jest zanieczyszczone, należy zainwestować w sprzęt do dezynfekcji powietrza. Do wyboru mamy dwie popularne opcje, a mianowicie urządzenie do ozonowania pomieszczeń oraz urządzenie do oczyszczania powietrza. Co kupić – ozonator czy oczyszczacz powietrza?

Urządzenie do ozonowania pomieszczeń

Które spośród dwóch popularnych urządzeń do dezynfekcji powietrza wybrać – ozonator czy oczyszczacz powietrza? Otóż, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Na pewno warto mieć na uwadze, że ozonatory generują ozon, czyli gaz o bardzo silnych właściwościach utleniających. Stąd, w czasie pracy urządzenia do ozonowania pomieszczeń ludzie i zwierzęta nie mogą w nich przebywać. Za to ozon niszczy wszelkie wirusy, bakterie itp., bardzo szybko się rozpuszcza i nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych związków chemicznych – jedynie czyste, świeże powietrze o przyjemnym zapachu. W związku z tym to idealna opcja, zwłaszcza w przypadku biur, lokali usługowych, fabryk itp., gdzie dezynfekcja powietrza może odbywać się poza godzinami pracy.

Urządzenie do oczyszczania powietrza

Zastanawiając się, co do dezynfekcji powietrza wybrać –ozonator czy oczyszczacz powietrza – z pewnością warto zdobyć kilka istotnych informacji na temat obu. W przeciwieństwie do ozonatorów, których nie można używać, gdy w pomieszczeniu przebywają ludzie, urządzenia do oczyszczania powietrza nadają się do stałego oczyszczania powietrza, niezależnie od tego, czy w pomieszczeniu są jakieś osoby, czy nie. Poszczególne modele są wyposażone w różnego rodzaju filtry i/lub lampę UV. Nierzadko, oczyszczacze posiadają również funkcję nawilżania lub jonizacji powietrza. Niestety, trzeba liczyć się tym, że urządzenia do oczyszczania powietrza generują hałas, zwykle do 60 decybeli. Wszystko to sprawia, że lepiej sprawdzają się w domach i mieszkaniach, aniżeli w biurach, lokalach usługowych i sprzedaży itp.

Menu