Co to jest filtr HEPA?

Oczyszczacze powietrza już od kilku lat cieszą dużą popularnością, jednak ten rok wydaje się przełomowy dla producentów tego typu sprzętów. Wciąż duże zanieczyszczenie powietrza, a zwłaszcza nasilający się w okresie jesienno-zimowym (czyli w okresie grzewczym) smog, do tego szalejąca od miesięcy pandemia niewątpliwie przekłada się na wzrost zainteresowania konsumentów urządzeniami oczyszczającymi powietrze i poprawiającymi jego jakość. Planując zakup oczyszczacza, z pewnością warto mieć na uwadze, że dobrej klasy modele są wyposażone w dwa rodzaj filtrów – HEPA i węglowy. Co to jest filtr HEPA? Co go wyróżnia i z czego zrobiony jest filtr HEPA? Jakie mechanizmy wykorzystuje? Jak działa filtr HEPA? Wreszcie, jakie są rodzaje filtrów HEPA?

Z czego zrobiony jest filtr HEPA?

Co to jest filtr HEPA? Jak nietrudno się domyślić jest to jeden z filtrów (przez wielu uznawany za najskuteczniejszy), znajdujących zastosowanie głównie w oczyszczaczach powietrza. Mechanizm jego działania oraz skuteczność wynikają z unikatowej budowy. W takim razie, z czego zrobiony jest filtr HEPA? Otóż takie filtry wykonuje się z cienkiego niczym papier materiału filtracyjnego z tworzywa sztucznego, najczęściej z włókna szklanego. Tkanina jest przy tym złożona w taki sposób, że gotowy filtr przypomina harmonijkę. Dzięki temu powierzchnia filtracji jest duża, a opór powietrza niewielki. Taki filtr jest obudowany ramką, do której zwykle przytwierdzone są gąbki, co ma na celu zapewnienie szczelności konstrukcji i przepływu powietrza jedynie przez materiał filtracyjny. Jak to się dzieje? Jak działa filtr HEPA?

Jak działa filtr HEPA?

Skoro udało się już ustalić z czego zrobiony jest filtr HEPA, pora wyjaśnić jak działa filtr HEPA. Ze względu na unikatową konstrukcję, w filtrach HEPA zachodzą trzy mechanizmy, za sprawą których odbywa się filtracja powietrza. Zaliczamy do nich: dyfuzję molekularną (wpadanie na włókno filtra drobnych cząstek zanieczyszczeń spowodowane ich chaotycznymi ruchami), bezpośrednie zaczepienie (niewielkie cząstki zanieczyszczeń przepływając w pobliżu filtra przyklejają się do jego włókna) oraz osadzanie bezwładnościowe (duże cząstki zanieczyszczeń uderzają o włókno filtra po tym, jak wypadną z toru lotu powietrza). Jak z tego wynika, poszczególne mechanizmy oddziałują na poszczególne rodzaje cząsteczek zanieczyszczeń (różne pod względem wielkości, masy i prędkości poruszania się). To dzięki temu oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA są tak skuteczne w przypadku zanieczyszczeń z przedziału od 0,003 µm do ponad 10 µm. Natomiast, jakie rodzaje filtrów HEPA są dziś dostępne na rynku?

Rodzaje filtrów HEPA

Już na sam koniec, przy okazji wyjaśnienia co to jest filtr HEPA, z czego zrobiony jest filtr HEPA i jak działa filtr HEPA, warto wspomnieć o klasyfikacji takich filtrów. Otóż, głównie ze względu na poziom skuteczności, wyróżnia się trzy rodzaje filtrów HEPA. Są to filtry: EPA (skuteczne filtry powietrza), HEPA (wysoko skuteczne filtry powietrza) oraz ULPA (filtry powietrza o bardzo niskiej penetracji, czyli o najwyższej skuteczności, stosowane wyłącznie w profesjonalnych systemach filtracji powietrza).

Menu