Co to jest ozonowanie?

co to jest ozonowanie

Choć ozonowanie jest znane i stosowane nie od dziś, dopiero teraz tj. w ciągu ostatnich kilku miesięcy rzeczywiście zrobiło się na jego temat głośno, metoda ta zyskała prawdziwą popularność. Ci z nas, którzy dotychczas jeszcze o nim nie słyszeli, zaczynają interesować się co to jest ozonowanie, jaki jest jego cel – co daje ozonowanie oraz na czym polega ozonowanie. W związku z tym, pora zebrać i podsumować najważniejsze informacje odnośnie ozonowania – co to jest, jak się odbywa i czy rzeczywiście warto skorzystać z usługi ozonowania lub też kupić specjalistyczny ozonator na własność?

Ozonowanie – co to jest?

W dzisiejszych czasach zaczynamy doceniać różnego rodzaju środki ochrony osobistej oraz kładziemy duży nacisk na higienę, i to we wszystkich dziedzinach życia. W domu, pracy, szkole, przedszkolu, żłobku, ośrodku zdrowia, szpitalu, środkach transportu, sklepie, w restauracji – bakterie, wirusy, zarazki, grzyby mogą być wszędzie. Niestety, standardowe sprzątanie – odkurzanie, wycieranie kurzy, mycie coraz częściej okazuje się niewystarczające, nie daje stuprocentowej pewności. Właśnie w takich sytuacjach sprawdza się ozonowanie. Co to jest? Czemu służy ozonowanie? Otóż, jest to jedna z najskuteczniejszych i w pełni bezpiecznych metod oczyszczania i dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń, co istotne, bez użycia detergentów. Jak sama nazwa wskazuje, ozonowanie wykorzystuje ozon – gaz o niskiej trwałości, niepalny, łatwo rozpuszczalny w wodzie o doskonałych właściwościach czyszczących i odkażających.

Co daje ozonowanie?

Wiemy już co to jest ozonowanie. Natomiast co daje ozonowanie, jakich efektów można spodziewać się po zastosowaniu tej metody? Jak już zostało wspomniane, ozonowanie to jeden ze skuteczniejszych sposobów czyszczenia i dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń. Ozon zabija szkodliwe dla zdrowia człowieka grzyby, pleśń, drobnoustroje, w tym: bakterie, wirusy, pierwotniaki, a także alergeny, np. roztocza – właściwie wszystkie niepożądane substancje i związki organiczne. Jednak i to wciąż nie wszystko. Co daje ozonowanie poza wspomnianymi? Ozonowanie pozbywa się również wszelkiego rodzaju przykrych zapachów, pozostawiając powietrze czyste, świeże, o przyjemnym, bardzo subtelnym zapachu. Dzięki temu wnętrza – czy to mieszkania prywatne, galerie handlowe, ośrodki zdrowia, czy też samochody – stają się dla nas po prostu bezpieczniejsze i dużo bardziej komfortowe. Jak to możliwe? Na czym polega ozonowanie?

Na czym polega ozonowanie?

Na koniec, skoro ustaliliśmy już co to jest ozonowanie oraz co daje ozonowanie, pozostaje wyjaśnić w czym tkwi sekret tej innowacyjnej metody odkażania. Na czym polega ozonowanie? Wszystko sprowadza się do ozonu oraz reakcji chemicznej jaka zachodzi między nim a związkami organicznymi i drobnoustrojami – podczas rozkładu cząsteczek ozonu, uwalniane są cząsteczki tlenu. W efekcie wszystko to, co niekorzystne dla naszego zdrowia po prostu ginie. Warto przy ty dodać, że ozonowanie umożliwiają specjalistyczne urządzenia nazywane generatorami ozonu bądź też ozonatorami.

Menu