Czy ozonowanie usuwa pestycydy?

W ostatnich latach popularność generatorów ozonu bardzo wzrosła. Pokazał to zwłaszcza ubiegły rok, kiedy cały świat został zmuszony do walki z koronawirusem (walka ta zresztą jeszcze się nie skończyła). I tak też obecnie ozonowanie regularnie przeprowadza się już nie tylko w szpitalach, ośrodkach zdrowia, gabinetach lekarskich i laboratoriach, ale też w dużych i małych przedsiębiorstwach, w szkołach i przedszkolach, lokalach usługowych i sklepach, a nawet w prywatnych mieszkaniach. Generatory ozonu oczyszczają powietrze i powierzchnie z wirusów, bakterii, grzybów oraz wielu drobnoustrojów. Co więcej, w przemyśle spożywczym coraz powszechniejsze staje się ozonowanie jedzenia, stąd pojawia się pytanie o to, czy ozonowanie usuwa pestycydy, które często są obecne choćby w owocach czy warzywach. Co to są pestycydy i czy – z uwagi na pestycydy właśnie – warto kupić do domu ozonator spożywczy?

Co to są pestycydy?

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule artykułu, czyli: „Czy ozonowanie usuwa pestycydy?” i dlaczego niwelowanie pestycydów z żywności jest pożądane, warto wyjaśnić co to są pestycydy. Otóż pestycydy to naturalne lub syntetyczne substancje, które zwalczają szkodliwe organizmy, w tym: bakterie, grzyby, pleśń, wirusy, chwasty, a także roztocza, larwy, owady, ślimaki i gryzonie. W związku z tym powszechnie stosuje się je w uprawie roślin celem zwiększenia plonów i poprawy ich jakości, ale też w hodowli zwierząt. Niestety, istnieje jeszcze druga strona medalu – pestycydy to trucizna, która na jedno pomaga, lecz na inne szkodzi. Jakby tego było mało, preparaty te bardzo często są używane w nadmiarze lub w niewłaściwy sposób, co prowadzi do skażenia wody, gleby i powietrza. Co więcej, pozostałości pestycydów są obecne w produktach spożywczych, głównie w owocach i warzywach, ale też w mięsie i rybach. Przyjmowanie ich w dużych dawkach może być tragiczne w skutkach dla ludzkiego organizmu – wywoływać nowotwory, choroby układu nerwowego, problemy hormonalne, cukrzycę i inne. W związku z tym, coraz więcej osób kupuje profesjonalne ozonatory spożywcze. Z drugiej strony, wielu niezdecydowanych wciąż zastanawia się czy ozonowanie usuwa pestycydy, a więc czy kupno ozonatora i ozonowanie jedzenia ma sens.

Ozonowanie jedzenia

Nie tylko ozonowanie pomieszczeń, ale też ozonowanie jedzenia z roku na rok zyskuje na popularności. Jak już wiemy, generowany przez ozonatory ozon oczyszcza powietrze z wirusów, bakterii, grzybów. Jednak, czy ozonowanie usuwa pestycydy i w związku z tym, czy ozonowanie jedzenia, w którym znajdują się pozostałości pestycydów jest zasadne? Jak najbardziej! Okazuje się, że ozon zabija również szkodliwe dla ludzkiego zdrowia pestycydy powszechnie stosowane w czasie uprawy roślin i hodowli zwierząt. Prócz tego, usuwa z owoców, warzyw, mięs i ryb również mikroby, zalążki pleśni i grzybów, wirusy i grzyby oraz przedłuża okres przydatności produktów spożywczych. Stąd też, ozonowanie żywności jak najbardziej jest wskazane. Natomiast, jaki model wybrać spośród dostępnych na rynku ozonatorów spożywczych?

Ozonatory spożywcze

Skoro wiemy już co to są pestycydy i czy ozonowanie usuwa pestycydy, najwyższa pora wybrać najlepszy w tym celu generator ozonu. Do ozonowania jedzenia warto zainwestować w jeden ze specjalistycznych modeli ozonatorów spożywczych. Tego typu urządzenia rozmiarami przypominają inne, stosowane w kuchni sprzęty (np. wielofunkcyjne roboty, frytkownice, wypiekacze do chleba) i składają się z dużego pojemnika na wodę oraz wyjmowanego koszyka, do którego wkłada się np. owocowe, warzywa, mięso, ryby, ale też jaja, kasze itp. Ozonator wystarczy więc napełnić wodą i uruchomić na odpowiednim programie na 5-20 min. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość ozonatora, a także panel sterowania (dobrze, aby był on intuicyjny w obsłudze).

Menu