Czy ozonowanie żywności jest bezpieczne?

Ozonowanie, czyli dezynfekowanie przy użyciu specjalistycznych urządzeń nazywanych generatorami ozonu lub po prostu ozonatorami stało się ostatnimi czasu bardzo popularne. Współcześnie ozonujemy zarówno szpitale, przychodnie zdrowia, przedszkola i szkoły, biura, sklepy, lokale usługowe i mieszkania prywatne, jak również samochody (pojazdy osobowe i transportu publicznego). Co ciekawe, coraz więcej mówi się też na temat ozonowania żywności – owoców, warzyw, mięsa, ryb i owoców morza. Jak nietrudno się domyślić, zwłaszcza ozonowanie produktów spożywczych budzi spore wątpliwości, wywołuje sprzeczne opinie. Jak jest w rzeczywistości? Czy ozonowanie żywności jest bezpieczne? Czy służy naszemu zdrowiu, czy ozonowanie jedzenia jest szkodliwe dla zdrowia?

Ozonowanie żywności

Generatory ozonu znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu oraz na potrzeby prywatne. Coraz częściej wykorzystuje się je też do ozonowania żywności. Wielu producentów, hurtowników i sprzedawców zaopatruje się w specjalistyczne ozonatory do jedzenia i na stałe wdraża w swoich zakładach praktykę ozonowania żywności już na etapie produkcji i dystrybucji. Jak przekonują ozonowanie znacząco wydłuża termin przydatności produktów spożywczych. Wiele ludzi rozważa też zakup ozonatora do jedzenia na użytek własny. Wciąż jednak konsumenci, dietetycy i inni eksperci zastanawiają się czy ozonowanie jedzenia jest szkodliwe dla zdrowia. Jak jest w rzeczywistości? Jaki wpływ na żywność (poza poprawą trwałości) mają ozonatory do jedzenia? Czemu jeszcze służą? Czy ozonowanie żywności jest bezpieczne?

Czy ozonowanie jedzenia jest szkodliwe dla zdrowia?

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy ozonowanie żywności jest bezpieczne, czy aby na pewno nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Jak jest naprawdę? Czy ozonowanie jedzenia jest szkodliwe dla zdrowia, czy wprost przeciwnie, rzeczywiście poprawia jakość produktów spożywczych? Otóż, generowany przez ozonatory do jedzenia ozon jest gazem naturalnym, występującym w atmosferze. W przypadku generatorów ozonu usuwa on przykre zapachy, a także szkodliwe dla ludzkiego organizmu mikroby, zalążki grzybów i pleśni, bakterie, wirusy, pozostałości pestycydów. Do tego, jak już zostało wspomniane, przedłuża okres przydatności owoców, warzyw, mięsa, ryb i owoców morza. Poza tym, ozon uzdatnia wodę. Wobec tego, ozonowanie żywności nie tylko jest bezpieczne, ale wręcz czyni ją zdrowszą. Podczas ozonowania pewną ostrożność powinny jednak zachować osoby chore na astmę i inne choroby układu oddechowego, ponieważ nadmierna ekspozycja na ozon mogłaby pogorszyć ich stan zdrowia. Niemniej przy założeniu, że używamy odpowiedniego, dobrej klasy ozonatora do jedzenia zgodnie z zaleceniami producenta, nie ma ku temu żadnych przeciwskazań.

Menu