Filtry do oczyszczania powietrza

Oczyszczacze powietrza to obecnie, w czasach, gdy zanieczyszczenie powietrza właściwie na całym świecie, a na pewno w Europie i Polsce jest tak duże, jedne z najpopularniejszych urządzeń. Dziś, gdy dodatkowo musimy mierzyć się z szalejącą pandemią koronawirusa, coraz więcej osób rozważa zakup sprzętu, który pozwoli oddychać czystym powietrzem przynajmniej w zaciszu własnego domu. Jako, że na rynku dostępnych jest mnóstwo najróżniejszych modeli, na wybór odpowiedniego z pewnością warto poświęcić dłuższą chwilę. Należy m.in. poszukać informacji na temat stosowanych w tym przypadku filtrów do oczyszczania powietrza. Te najpowszechniejsze to: filtr węglowy do oczyszczania powietrza, wodny filtr oczyszczający powietrze oraz filtr powietrza HEPA. Czym się one od siebie różnią? Jakie jest ich zastosowanie?

Filtr węglowy do oczyszczania powietrza

Na rynku dostępne są różnego rodzaju oczyszczacze powietrza. Tym, co odróżnia poszczególne są m.in. zastosowane w nich filtry do oczyszczania powietrza. Jednym z popularniejszych niewątpliwie jest filtr węglowy do oczyszczania powietrza, czyli filtr z węglem aktywowanym. Swą budową przypomina on plaster miodu. Na całej jego powierzchni rozlokowane są granulki węgla, które to neutralizują szkodliwe związki, głównie zanieczyszczenia gazowe. I tak też, filtry węglowe do oczyszczania powietrza usuwają odory pochodzące np. z hodowli zwierząt czy wysypisk śmieci i inne substancje o wyjątkowo przykrym zapachu, , a także lotne związki organiczne, czyli substancje toksyczne, rakotwórcze, drażniące (np. dym papierosowy, formaldehyd stosowanych w klejach i farbach). Natomiast, czemu służy wodny filtr oczyszczający powietrze oraz filtr powietrza HEPA?

Wodny filtr oczyszczający powietrze

Kolejnym, popularnym rodzajem filtrów do oczyszczania powietrza jest tzw. filtr wodny. Taki filtr oczyszczający powietrze ma postać wypełnionej wodą komory. W tym przypadku to właśnie w wodzie gromadzą się zanieczyszczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że wodny filtr oczyszczający powietrze znajduje zastosowanie jedynie w walce z zanieczyszczeniami typu kurz czy sierść zwierząt. Nie jest w stanie zniwelować związków lotnych, szkodliwych gazów czy odoru. W porównaniu do filtru powietrza HEPA jego skuteczność jest znacznie niższa.

Filtr powietrza HEPA

Bardzo popularnymi, ale co ważniejsze skutecznymi filtrami do oczyszczania powietrzafiltry powietrza HEPA – High Efficiency Particulate Air, co możemy przetłumaczyć na Wysokoskuteczny Filtr Cząsteczkowy Powietrza. Filtr powietrza HEPA jest zbudowany z arkuszy włókna szklanego. Jako, że cechuje się wysoką skutecznością w pochłanianiu obecnych w powietrzu zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych, pyłków, bakterii, wirusów i roztoczy, stanowi podstawowy element dobrej klasy oczyszczaczy powietrza. Szczególnie filtr powietrza HEPA jest polecany alergikom i astmatykom.

Menu