Jak działa ozonator?

Kto by pomyślał, że ozon – gaz nazywany często aktywnym tlenem może mieć pozytywny wpływ na powietrze, którym oddychamy. Tymczasem okazuje się, że ozon nie tylko skutecznie, ale i na dużą skalę poprawia jakość powietrza. Na szczęście naukowcom, inżynierom i projektantom nowoczesnych, innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie sprzętów nie trzeba było dwa razy powtarzać. I tak też dziś, każdy z nas jeśli tylko chce – a naprawdę warto – może korzystać z dobrodziejstw ozonu za pośrednictwem specjalistycznego urządzenia o nazwie ozonator. Co to jest i jak działa ozonator? Na czym polega działanie ozonatora i jakie są jego efekty? Wyjaśniamy jak działa generator ozonu!

Ozonator – co to jest?

Zanim wyjaśnimy sobie jak działa ozonator, musimy wiedzieć czym tak właściwie jest ozonator. Co to jest za urządzenie i do czego służy? Otóż, ozonatory, inaczej generatory ozonu to urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje generują, czyli wytwarzają i uwalniają do powietrza cząsteczki ozonu – gazu, który w wyniku reakcji z różnego rodzaju drobnoustrojami i związkami organicznym, które mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, niszczy je, tym samym doskonale oczyszczając i dezynfekując powietrze w danym pomieszczeniu. Początkowo ozonatory były stosowane głównie w miejscach szczególnie narażonych na gromadzenie się bakterii, wirusów, grzybów, pleśni, alergenów oraz w takich, w których higiena ma szczególne znaczenie. Wobec tego, ozonatory znajdowały zastosowanie m.in. w dużych halach produkcyjnych i magazynowych, w szpitalach i ośrodkach zdrowia czy też w profesjonalnych warsztatach samochodowych (np. do czyszczenia klimatyzacji). Obecnie, coraz popularniejsze staje się ich wykorzystywanie właściwie we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, a nawet w prywatnych domach i mieszkaniach. Zatem, na czym polega działanie ozonatora i jak działa generator ozonu?

Działanie ozonatora

Działanie ozonatora, jak już zostało wspomniane, sprowadza się do niwelowania (zabijania) szkodliwych dla zdrowia, a nawet życia, a niestety obecnych w powietrzu i na różnego rodzaju powierzchniach, drobnoustrojów (bakterii, wirusów, pierwotniaków, alergenów) oraz związków organicznych (grzybów, pleśni i ich zarodników). W związku z tym, działanie ozonatora ma na celu wytworzenie reakcji chemicznej pomiędzy generowanymi przez ozonator cząsteczkami ozonu, a wspomnianymi już drobnoustrojami i związkami, w efekcie czego, wnętrza zostają z nich oczyszczone. W jaki sposób dochodzi jednak do takiej reakcji? Jak działa ozonator?

Jak działa generator ozonu?

Jak działa generator ozonu? Aby zrozumieć działanie ozonatora, trzeba wiedzieć w jaki sposób ozon powstaje w środowisku naturalnym. Otóż, ozon jest wytwarzany poprzez promienie ultrafioletowe, a także wyładowania atmosferyczne. Specyficzny zapach wyczuwany po uderzeniu pioruna to nic innego, jak woń ozonu właśnie. Naukowcy oraz inżynierowie wykorzystali te zjawisko/zależność podczas konstruowania ozonatorów. W istocie, działanie ozonatorów odbywa się na tej samej zasadzie, co burza. Co to oznacza? Jak działa ozonator? W takich generatorach ozon jest wytwarzany z zawartego w powietrzu tlenu pod wpływem tzw. wyładowań niezupełnych, po czym w stanie lotnym uwalniany na zewnątrz.

Menu