Jak działają oczyszczacze powietrza?

W dzisiejszych czasach, z roku na rok przybywa coraz więcej nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie sprzętów, które ogólnie rzecz biorąc mają ułatwiać nam życie, poprawiać nasz komfort, pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Służą temu m.in. oczyszczacze powietrza, dzięki którym wreszcie możemy oddychać pełną piersią, bez obaw o dolegliwości, schorzenia czy choroby. Co to jest oczyszczacz powietrza i jak działają oczyszczacze powietrza? Co wiemy na temat budowy oczyszczacza powietrza, głównych funkcjonalności oczyszczacza powietrza, zasady działania tego urządzenia?

Co to jest oczyszczacz powietrza?

W pierwszej kolejności, tj. zanim wyjaśnimy jak działają oczyszczacze powietrza wypada ustalić co to jest oczyszczacz powietrza. Otóż, jak sama nazwa wskazuje, oczyszczacze powietrza to urządzenia służące oczyszczaniu powietrza poprzez jego filtrację i w trakcie niej – usuwanie wszelkich obecnych w powietrzu zanieczyszczeń. I tak też, oczyszczacze powietrza w okresie grzewczym niwelują smog, wiosną i latem wywołujące alergie pyłki roślin, a także, niezależnie od pory roku – kurz, roztocza, zarodniki pleśni, przykre zapachy. Oznacza to, że oczyszczacze powietrza poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdują i pracują, dzięki czemu lepiej nam się oddycha. W jaki sposób jest skonstruowane tego typu urządzenie? Co jest kluczowe dla budowy oczyszczacza powietrza? W końcu, co wiemy na temat pracy oczyszczacza powietrza, zasady działania oraz podstawowych funkcjonalności?

Budowa oczyszczacza powietrza

Jako, że wiemy już co to jest oczyszczacz powietrza, pora wyjaśnić jak działają oczyszczacze powietrza. W tym względzie niewątpliwie istotna jest budowa oczyszczacza powietrza. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, w związku z czym poszczególne mają nieco inną budowę. Oczyszczacz powietrza, powiedzmy typowy, w większości przypadków składa się z takich elementów, jak: klapa przednia z wlotami powietrza, filtr wstępny, filtr HEPA, filtr aktywnego węgla, jonizator, wentylator oraz klapa tylna z wylotami powietrza. Co to wszystko daje? Jak przekłada się na funkcjonowanie oczyszczacza powietrza, zasadę działania?

Oczyszczacz powietrza – zasada działania

Jak działają oczyszczacze powietrza? Jak to się dzieje, że z powietrza usuwane są wszelkie nieczystości przy pomocy niewielkiego urządzenia, jakim jest oczyszczacz powietrza? Zasada działania wbrew pozorom jest dość prosta, a jednocześnie bardzo mądra – za sprawą wbudowanego wentylatora zachodzi zjawisko wymuszonego obiegu powietrza, w związku z czym dostaje się ono do oczyszczacza, gdzie następuje jego filtracja, czyli oczyszczenie. W niektórych modelach oczyszczaczy powietrza powietrze zostaje jednocześnie nawilżone i zjonizowane. Na koniec świeże powietrze jest wydmuchiwane do otoczenia.

Menu