Jak wyczyścić filtr HEPA?

Nowoczesne sprzęty, jakimi są oczyszczacze powietrza, które poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach, klimatyzatory przynoszące ulgę w czasie upalnych dni czy też odkurzacze ułatwiające domowe porządki – wszystkie, a przynajmniej najlepsze ich modele są wyposażone w filtry HEPA. Filtry te uznawane są powszechnie za najskuteczniejsze, a to dzięki unikatowej, harmonijkowej budowie i specjalnemu, wykonanemu z włókna szklanego materiałowi. Niemniej, warto pamiętać, że o skuteczności filtrowania powietrza decyduje również regularne czyszczenie filtra HEPA. Brudny filtr, na którym nagromadziło się dużo zanieczyszczeń nie będzie przecież w stanie dobrze oczyszczać powietrza. O ile filtr nie jest określony przez producenta jako jednorazowym, co oznacza, że po pewnym czasie trzeba go po prostu wyrzucić i kupić nowy, każdy użytkownik oczyszczacza powietrza, klimatyzacji lub odkurzacza z takim systemem filtracji powinien wiedzieć jak wyczyścić filtr powietrza. Wobec tego, czy filtr HEPA można myć, a jeśli tak to jak myć filtr HEPA?

Czyszczenie filtra HEPA

Niewątpliwie nowoczesne oczyszczacze powietrza, klimatyzatory i odkurzacze to urządzenia, które w dużym stopniu ułatwiają nam życie, poprawiają nasz komfort. Nie wystarczy jednak kupić odpowiedniego modelu i regularnie, w miarę potrzeb go używać. Każdy filtr HEPA , aby mógł działać prawidłowo, tj. filtrować powietrze wyłapując z niego zanieczyszczenia musi być czysty. W zależności od rodzaju, filtr albo trzeba regularnie wymieniać na nowy, albo go konserwować, czyli poddawać dokładnemu czyszczeniu. Filtr HEPA w przeciwnym razie nie będzie spełniał swej funkcji. Na szczęście czyszczenie filtra HEPA nie jest trudne, a nawet nie wymaga zastosowania specjalnych akcesoriów czy detergentów. W związku z tym, wiele osób zastanawia się czy filtr HEPA można myć (oczywiście po uprzednim jego demontażu z danego urządzenia), a jeśli tak – jak myć filtr HEPA.

Czy filtr HEPA można myć?

Jeśli chcemy, aby nasz oczyszczacz powietrza, klimatyzacja czy odkurzacz był sprawny i skuteczny jak najdłużej, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby filtr HEPA zawsze był czysty. Jeśli dysponujemy egzemplarzem przeznaczonym do wielokrotnego użytku, musimy pamiętać o systematycznym czyszczeniu filtra HEPA. Zatem, jak wyczyścić filtr HEPA? Czy należy robić to „na sucho”, czy filtr HEPA można myć? Najrozsądniej oczywiście przeczytać instrukcję obsługi producenta i postępować zgodnie z jego wskazówkami. W większości przypadków filtry można, a wręcz powinno się myć, ponieważ ułatwia to dokładne usunięcie wszelkich nagromadzonych w nich zanieczyszczeń. Jednak, jak myć filtr HEPA, aby porządnie go wyczyścić, a jednocześnie nie uszkodzić?

Jak myć filtr HEPA?

Skoro ustaliliśmy już, że filtry HEPA można myć (o ile producent nie zaleca po zużyciu wyrzucenie filtra i kupno nowego), pozostaje już tylko zastanowić się, jak robić to prawidłowo. Jak wyczyścić filtr HEPA? Przede wszystkim, podczas czyszczenia filtra HEPA musimy zachować ostrożność, myć go delikatnie, w taki sposób, aby go nie uszkodzić. Filtr wystarczy porządnie zmoczyć pod bieżącą wodą lekko wyciskając nadmiar wody z zabrudzeniami. Zakamarki w których zebrał się brud można natomiast wyczyścić patyczkiem kosmetycznym lub starą szczoteczką do zębów. Do umycia mocno zanieczyszczonego filtra możemy sięgnąć po szare mydło lub odrobinę płynu do mycia naczyń. Bardzo ważne, aby po odciśnięciu filtr pozostawić do naturalnego wyschnięcia – w żadnym razie nie należy instalować w urządzeniu mokrego filtra HEPA!

Menu