Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Choć na co dzień raczej o tym nie myślimy, dla naszego zdrowia i samopoczucia bardzo ważny jest poziom wilgotności powietrza, którym oddychamy. Tymczasem, w wielu domach powietrze jest za suche, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, czyli w sezonie grzewczym. Suche powietrze przysparza natomiast wiele problemów, m.in. utrudnia oddychanie, podrażnia śluzówki, powoduje kaszel oraz szczypanie, przekrwienie i łzawienie oczu, wysusza skórę na twarzy i całym ciele, osłabia układ odpornościowy, wywołuje infekcje, a nawet pogarsza jakość snu i koncentrację. W związku z tym, jeśli chcemy przebrnąć przez jesień i zimę bez przykrych dolegliwości, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w swoim mieszkaniu. Na szczęście na rynku dostępnych jest dziś wiele modeli skutecznych nawilżaczy powietrza do domu. Jednak, który z nich jest najlepszym nawilżaczem powietrza? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Które parametry są najistotniejsze? Jak wybrać dobry nawilżacz powietrza? Wyjaśniamy najważniejsze w tym przypadku parametry i podpowiadamy jaki nawilżacz powietrza wybrać!

Nawilżacze powietrza do domu

W sytuacji, gdy powietrze w naszych mieszkach jest zbyt suche, a w większości, szczególnie w sezonie grzewczym właśnie tak jest, niezwykle pomocne okazują się nawilżacze powietrza. Do domu taki sprzęt to świetne rozwiązanie, które pozwala uniknąć wielu przykrych dolegliwości, jakie powoduje właśnie niedostatecznie nawilżone powietrze. Przystępując do kupna nawilżacza powietrza do domu musimy jednak zdać sobie sprawę, że współcześni producenci oferują multum najróżniejszych rodzajów i modeli, od tych najprostszych w formie nakładki na kaloryfer, poprzez nawilżacze parowe i ewaporacyjne, kończąc na najnowocześniejszych – ultradźwiękowych. Poza tym, na rynku dostępne są również oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. W takim razie, jaki nawilżacz powietrza wybrać? Który z nich to najlepszy nawilżacz powietrza Czym kierować się przy zakupie? Jak wybrać dobry nawilżacz powietrza?

Jak wybrać dobry nawilżacz powietrza?

Do kupna nawilżacza powietrza warto podejść na poważnie, gdyż celem jest poprawa naszego samopoczucia oraz ochrona zdrowia. Należy przy tym zastanowić się jak wybrać dobry nawilżacz powietrza. Otóż, najlepiej przeanalizować poszczególne parametry, w tym:
– obszar działania, tj. maksymalną przestrzeń, na jakiej urządzenie będzie działało efektywnie, – moc (ilość pobieranej energii) – im większa moc, tym szybciej nawilżacz nawilża powietrze,
– wydajność parowania (w przypadku nawilżaczy parowych), czyli ilość pary wytwarzanej w czasie godziny lub doby,
– filtry – najlepsze nawilżacze powietrza posiadają filtr ceramiczny, węglowy i HEPA,
– pojemność pojemnika na wodę – im zbiornik większy, tym lepiej,
– wyposażenie i funkcje dodatkowe, np. funkcja aromaterapii/inhalacji, jonizacji, timer, higrometr (analizuje wilgotność powietrza w pomieszczeniu i dostosowuje swoją pracę).

Najlepszy nawilżacz powietrza

Aby mieć pewność zakupu najlepszego nawilżacza powietrza bez wątpienia trzeba poświęcić czas na przeanalizowanie poszczególnych parametrów tego typu urządzeń, ale też zastanowić się nad indywidualnym preferencjami. Jaki nawilżacz powietrza wybrać do swojego mieszkania? Który spośród tak wielu nawilżaczy powietrza do domu będzie dla nas optymalny? Z pewnością godne polecenia są egzemplarze wyposażone w filtry (ceramiczny, węglowy i HEPA), które dodatkowo filtrują, czyli oczyszczają powietrze. Dla mieszkańców miast i osiedli, gdzie zanieczyszczenie powietrza na ogół jest wysokie, a także dla alergików i osób z problemami zdrowotnymi układu oddechowego rozsądną opcją wydają się natomiast oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania.

Menu