naprawa agregatów wody lodowej

Naprawa agregatów wody lodowej – najczęstsze awarie


Systemy chłodnicze z wodą lodową

Agregat wody lodowej, to serce wydajnych instalacji chłodniczych. Z zasady są one mało awaryjne. Jednak, jak wszystko, mogą ulegać awariom. Dlatego sprawna naprawa agregatów wody lodowej to zagadnienie istotne dla wielu branż. Agregaty są bowiem kluczowe w systemach klimatyzacyjnych, chłodniczych oraz procesach technologicznych. Zapewniają efektywne chłodzenie różnych mediów. Korzystając z nich, warto znać najpowszechniejsze usterki. Pozwoli to na odpowiednią reakcję w razie ich wystąpienia.

Naprawa agregatów wody lodowej – awaria sprężarki

Jednym z najczęściej występujących problemów w agregatach wody lodowej jest awaria sprężarki. Jest ona sercem układu chłodniczego, odpowiedzialnym za sprężanie czynnika chłodniczego i jego cyrkulację w systemie. Uszkodzenia mogą wynikać z różnych przyczyn. Możliwe są bowiem przeciążenia, niewłaściwa konserwacja czy problemy elektryczne. Objawy awarii sprężarki to między innymi brak chłodzenia i zwiększone zużycie energii. Najczęściej użytkowników alarmują niepokojące dźwięki dochodzące z urządzenia. Naprawa sprężarki wymaga jednak interwencji doświadczonego technika. Należy więc wezwać serwis Aermec bądź innego producenta. Pomoże on dokładnie zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Nieszczelności w instalacji

Kolejnym częstym problemem jest wyciek czynnika chłodniczego. Jest on kluczowy dla prawidłowego działania agregatu. Odpowiada bowiem za przenoszenie ciepła z jednego miejsca na drugie. Wyciek może być spowodowany uszkodzeniem rur bądź korozją. Nieprawidłowe wykonawstwo instalacji chłodniczych także może skutkować wyciekiem. Skutkiem takiej awarii jest obniżenie wydajności chłodzenia. Możliwe będzie przegrzewanie się systemu i finalnie jego zupełna awaria. Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest zlokalizowanie miejsca wycieku oraz oczywiście jego usunięcie. Ostatnim etapem jest uzupełnienie czynnika chłodniczego. Powinien to zrobić serwis Trane.

Regularny serwis, a nie naprawa agregatów wody lodowej

Zaniedbana konserwacja jest kolejną przyczyną wielu awarii. Konieczne są więc regularne przeglądy urządzeń chłodniczych. Zanieczyszczenia w układzie, takie jak osady czy kamień, mogą prowadzić do obniżenia wydajności wymienników ciepła. W skrajnych przypadkach prowadzą do ich uszkodzenia. Regularne czyszczenie, wymiana filtrów oraz kontrola parametrów pracy urządzenia mogą znacząco wydłużyć jego żywotność. Tym samym serwis urządzeń chłodniczych Łódź nie będzie wiązał się z dużymi kosztami napraw.