Oczyszczacz powietrza – z nawilżaczem czy bez?

Smog, wirusy, bakterie, grzyby, alergeny (m.in. kurz, roztocza, pyłki roślin) – wszystko to sprawia, że gorzej nam się oddycha, przyczynia się do złego samopoczucia, a co gorsze ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Będąc świadomymi, jakie konsekwencje pociągają za sobą różnego rodzaju zanieczyszczenia obecne w powietrzu, coraz więcej osób decyduje się zainwestować w jeden z wielu dostępnych obecnie na rynku oczyszczaczy powietrza. W większości posiadają one dodatkowe funkcje, np. oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Jednak, czy nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym to dobra opcja? Jakie są zalety, a jakie wady oczyszczacza z nawilżaczem powietrza? Który oczyszczacz powietrza – z nawilżaczem czy bez kupić?

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza zdecydowanie poprawia komfort przebywania w wielu pomieszczeniach. Musimy przy tym pamiętać, że o ile z zanieczyszczeniami powietrza mamy do czynienia przez cały rok (poza nasilającym się zimą smogiem, są przecież jeszcze wirusy, bakterie, grzyby i alergeny), o tyle poziom wilgotności powietrza jest już bardzo różny w zależności od pory roku. Powietrze w naszych mieszkaniach i domach jest suche przede wszystkim w czasie jesieni i zimy, czyli w okresie grzewczym, gdy pracują kaloryfery. W związku z tym, jaki oczyszczacz powietrza (z nawilżaczem czy bez wybrać? Czy warto zainwestować w oczyszczacz z nawilżaczem powietrza? Czy nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym jest równie wydajnym i skutecznym urządzeniem, co dwa osobne? Jakie plusy i minusy posiadają oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania?

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym – zalety

W ostatnich latach sporo mówi się na temat tego, jak ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia jest oczyszczanie i nawilżanie powietrza. W związku z tym, bardzo dużo osób zastanawia się jaki oczyszczacz powietrza – z nawilżaczem czy bez wybrać do swojego mieszkania/domu. Na pewno warto być świadomym zarówno zalet, jak i wad oczyszczacza z nawilżaczem powietrza. Do tych pierwszych zaliczamy: oszczędność pieniędzy i miejsca w domu (jedno urządzenie łączy w sobie dwie funkcje, więc nie trzeba kupować dwóch osobnych), utrzymywanie stałego, optymalnego dla człowieka poziomu wilgotności powietrza, duży zbiornik na wodę, (znacznie większy niż w przypadku standardowych nawilżaczy powietrza), a co za tym idzie brak konieczności częstego jej uzupełniania. Natomiast, jakie są wady nawilżacza i oczyszczacza powietrza w jednym?

Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza – wady

Bez wątpienia nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym posiada kilka godnych uwagi zalet. Niestety, jak wszystko ma też swoje wady. I tak też, zastanawiając się czy kupić do swojego domu oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, czy bez, powinniśmy wziąć pod uwagę choćby to, że jednoczesne oczyszczanie i nawilżanie powietrza generuje zdecydowanie większy hałas, aniżeli samo oczyszczanie. Przez to zapewne nie będziemy w stanie włączać oczyszczacza z nawilżaczem powietrza na noc. Poza tym, trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody. W końcu, jak dowodzą niektórzy eksperci oczyszczanie i nawilżanie powietrza przez jedno urządzenie może negatywnie wpływać na jego pracę.

Menu