Oczyszczacze powietrza a wirusy

Ten rok zaskoczył wszystkich. Chyba nikt się nie spodziewał, że w XXI wieku przyjdzie nam zmierzyć się z pandemią. Koronawirus, czyli wirus wywołujący chorobę COVID-19 ciągle zbiera żniwo. Na całym świecie właściwie z dnia na dzień przybywa zakażonych. Co gorsza, nie wszyscy są na tyle silni, by wygrać walkę z tą chorobą. I niestety, najbliższa przyszłość wcale nie maluje się w jasnych barwach, tym bardziej, że – jak donoszą eksperci i badacze – wirus mutuje. W związku z tym, zastanawiamy się co możemy zrobić, by uchronić przed koronawirusem, ale też wirusem grypy siebie, swoją rodzinę czy też pracowników, w przypadku których praca zdalna nie wchodzi w grę. Co jeszcze warto robić poza częstym myciem/dezynfekcją rąk, trzymaniem dystansu, izolowaniem się i noszeniem maseczek zakrywających usta i nos? A może warto zainwestować w oczyszczacz powietrza na wirusy? Czy ma to sens? Czy oczyszczacz powietrza usuwa wirusy, czy jednak na tym polu jest bezużyteczny? Jak mają się do siebie oczyszczacze powietrza a wirusy?

Czy oczyszczacz powietrza usuwa wirusy?

W obecnej sytuacji na gwałt poszukujemy sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusów. Ustalenie najskuteczniejszych metod nie tylko pozwoli uchronić się przed chorobą COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa, ale być może nauczy nas jak postępować w przypadku wirusów w ogóle. Dezynfekcja, dystans, maseczki to oczywiście podstawa. Okazuje się jednak, że możemy więcej, bo chyba nie bez przyczyny popularność oczyszczaczy powietrza wzrosła w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Czy oczyszczacz powietrza usuwa wirusy? To prawda czy jedynie spekulacje? Odpowiedź brzmi: „tak”. Należy jednak zaznaczyć, że oczyszczacze powietrza, zresztą tak, jak i w większości pozostałe zalecane środki ochrony nie dadzą nam stuprocentowej pewności, że nie zarazimy się wirusem. Oznacza to, że urządzenia te, jak najbardziej oczyszczają powietrze z wirusów i innych drobnoustrojów, ale, aby się nie zakazić musimy również przestrzegać higieny (np. dezynfekować ręce oraz powierzchnie, których dotykaliśmy przed ich umyciem). Natomiast jaki, spośród dostępnych na rynku oczyszczacz powietrza na wirusy kupić?

Oczyszczacz powietrza na wirusy

Czy oczyszczacz powietrza usuwa wirusy? Tak. Czy gwarantuje, że nie zakazimy się wirusem? Jeśli nie będziemy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa – nie. Skoro mamy już tego świadomość i zdecydowaliśmy się na zakup oczyszczacza powietrza na wirusy, poświęćmy więc chwilę na wybór odpowiedniego. Po pierwsze, oczyszczacz powietrza na wirusy, zresztą tak, jak każdy oczyszczacz, od którego oczekujemy skuteczności musi być dostosowany pod względem wydajności do kubatury danego pomieszczenia. Po drugie, niezwykle istotny jest wielostopniowy system filtracji umożliwiający ograniczenie stężenia wirusów, ale też bakterii, smogu i innych. I tak też oczyszczacz powietrza na wirusy powinien być wyposażony w filtr wstępny, filtr HEPA (jak najwyższej klasy) oraz filtr węglowy.

Menu