Ozonator – jaki wybrać do domu?

W sytuacji, gdy remontujemy lub przeprowadzamy generalne porządki, a coraz częściej – zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosą za sobą bakterie, wirusy, grzyby, alergeny itp. – na co dzień zastanawiamy się, w jaki sposób skutecznie oczyścić i zdezynfekować dom/mieszkanie. W poszukiwaniu najlepszej metody odkażania, prędzej czy później natkniemy się na ozonatory do użytku domowego. Czym są takie ozonatory? Jaki wybrać spośród dostępnych na rynku? Jaki generator ozonu do domu będzie optymalny, a co za tym idzie, jaki ozonator kupić do domu?

Ozonatory do użytku domowego

Stosunkowo jeszcze do niedawna generatory ozonu znane były jako duże maszyny do użytku profesjonalnego w szpitalach, ośrodkach zdrowia, wielkopowierzchniowych zakładach produkcyjnych i halach magazynowych. Dość szybko zaczęliśmy się jednak interesować tymi urządzeniami na potrzeby własne. Producenci na szczęście szybko to dostrzegli i tak też obecnie każdy z nas może zaopatrzyć się w ozonator do użytku domowego. Tego typu ozonatory domowe to zwykle kompaktowe, proste w obsłudze, a jednocześnie wciąż wydajne urządzenia do oczyszczania i odkażania domowych wnętrz Dzięki nim znacząco poprawia się jakość powietrza w mieszkaniu, a co za tym idzie podwyższa jego komfort. Wobec tego, jaki generator ozonu do domu będzie odpowiedni? Według jakich kryteriów dopasowywać właściwy do swoich potrzeb ozonator? Jaki wybrać na użytego własny?

Jaki generator ozonu do domu będzie optymalny?

Już na ten moment producenci ozonatorów do użytku domowego mają do zaoferowania różne ich rodzaje i wszystko wskazuje na to, że oferta stale będzie się poszerzała o kolejne modele ozonatorów domowych. Niestety, nie sposób jednoznacznie wskazać jaki generator ozonu do domu jest najlepszy. W tym przypadku bardzo dużo zależy bowiem od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup ozonatora domowego i zastanawiamy się jaki ozonator kupić do domu przede wszystkim musimy przeanalizować do czego w pierwszej kolejności jest nam on potrzebny. W końcu, takie generatory ozonu znajdują różne zastosowanie. Musimy się zdecydować, czy przede wszystkim będzie nim oczyszczać powietrze w pokoju alergika, niwelować przykre zapachy (bo np. mieszkamy ze zwierzętami) czy też do dezynfekcji różnego rodzaju powierzchni (np. dziecięcych zabawek). To bardzo ważne, by dostosować do swoich potrzeb właściwy ozonator. Jaki wybrać i jakie jeszcze czynniki uwzględnić?

Jaki ozonator kupić do domu?

Dostosowanie odpowiedniego do indywidualnych potrzeb i planowanego przeznaczenia ozonatora do użytku domowego jest oczywiście bardzo ważne. Niemniej, nie możemy zapominać o jego parametrach – przede wszystkim wydajności, która to w dużej mierze decyduje o klasie ozonatora. Jaki wybrać do domu/mieszkania? Do dezynfekcji lodówek, szaf itp. powinny być wystarczające ozonatory domowe o wydajności 1 g/h. Natomiast do oczyszczania samochodów i pokojów sprawdzą się te, o wydajności między 5 a 15 g/h.

Menu